3. víkend s filmovým klubem Alfa

Žába na programuOproti loňskému upršenému ročníku bylo slunečno, takže opět ideální příležitost jít se schovat před UV zářením do ztemnělého kinosálu v Sokolově.
Pátek: první promítací den jsem nezahlédl ani filmové políčko, což mi bylo vynahrazeno dobrou malou večeří a pak i bohatou snídaní. Sobota byla o poznání zaplněnější. Začali jsme filmem Philomena (2013), o zběsilých praktikách prováděných církví na tzv. “padlých ženách”. V klášterech otročily do úmoru (tzv. Magdaleniny prádelny), případně jejich děti dávány k adopci – samozřejmě za úplatu.
Dalším kouskem viděného byl dokument Návrat Agnieszky H. (2013), která studovala v Praze, za své politické názory si měsíc poseděla na Ruzyni. Zařazení dokumentu mělo svou logiku, protože následovalo životopisné drama Hořící keř (2013), jehož začátek jsem minul. To byla doba, zjevně nešlo věřit nikomu. No krása….
Hitchcockův experimentální film Provaz (1948) o nadřazenosti určité skupiny lidí, o možnosti “beztrestně” se zbavovat nižších sort obyvatel. O experiment šlo hlavně v oblasti technického provedení, film byl zdánlivě natočen bez střihu, pouze omezení délky cívky filmu donutilo rozkouskovat celistvý film do osmi cca desetiminutových částí, spojených většinou nájezdem kamery na něčí záda. Natáčení bylo výzvou i z důvodu velikosti kamery Technicolor a tudíž nutnosti vymyslet choreografii kamery, herců, štábu, nábytku a dokonce i stěn interiéru. Fotografii z natáčení si můžete prohlédnout na této adrese, s popisy v angličtině.
Na Sviňáka (2013) nezbyla síla, zato v žaludku se udělalo celkem místo. A to i po rautu na vernisáži filmovách plakátů Josefa Vyleťala. Restaurace v Parkhotelu už byla zavřená, nezbylo nic jiného než se zaplácnout jednou Plzní a jít spát.

Několik fotografií na Google Photos

Jsem zvědav, co FK Alfa vymyslí za program na rok 2015. Už teď se těším. Určitě doporučuju sledovat FB profil Alfy pro aktuální informace. I nadále klub Alfa spolupracuje s výtvarnicí Helen Čubovou, takže si udržuje nezaměnitelnou tvář. Bohužel jsem nezahlédl znělku z jejího pera na velkém plátně. Tak aspoň tady:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *